Piotr Szypuła na zgrupowaniu sędziów w Turcji!

30.01.2023W ubiegłym tygodniu nasz sędzia Piotr Szypuła, wrócił ze zgrupowania najlepszych polskich sędziów, którzy przygotowywali się do sezonu w słonecznej Antalyi. Jak wyglądał obóz w Turcji?

Zapraszamy do obejrzenia galerii oraz do przeczytania relacji Piotrka! 

“Zimowe zgrupowanie sędziów szczebla centralnego trwało 10 dni, podczas pobytu byliśmy zakwaterowani w Hotelu Titanic, który zapewniał nam wszystkie niezbędne rzeczy. Dzień zaczynał się dla nas od porannego rozruchu na plaży, który prowadził trener przygotowania fizycznego sędziów oraz instruktor FIFA – Grzegorz Krzosek. Podczas wschodzącego słońca wykonywaliśmy ćwiczenia stabilizujące oraz wzmacniające poszczególne partie ciała. 
Po śniadaniu przechodziliśmy do sali wykładowej gdzie w początkowej fazie kursu, sędziowie zawodowi przeprowadzali szkolenia teoretyczne z zagadnień, które przygotowali wspólnie z komisją szkoleniową KS PZPN, a w kolejnych dniach byliśmy uczestnikami kursu FIFA. Zajęcia prowadzone były przez włoskiego instruktora z ramienia FIFA – Matteo Trefoloniego, byłego sędziego międzynarodowego oraz Seria A. Przez 6 dni mieliśmy okazję zapoznać się z najnowszymi wytycznymi FIFA w zakresie takich zagadnień jak: ocena gry niedozwolonej, zagranie piłki ręką, SPA/DOGSO, czytanie gry, spalony czy zarządzanie zawodami. 
Po teoretycznej części, wyjeżdżaliśmy na trening, który odbywał się na doskonale przygotowanych boiskach trawiastych naszego ośrodka. Zajęcia treningowe podobne jak poranny rozruch prowadził Grzegorz Krzosek, który bardzo dobrze przygotował nas do późniejszych egzaminów kondycyjnych. Na koniec każdego treningu, sędziowie mogli wziąć udział w gierce, która przez niektórych była najbardziej wyczekiwanym punktem zajęć. 
Popołudnie było przeznaczone na prowadzenie meczów lub odnowę biologiczną. Sędziowie udawali się na pobliskie boiska gdzie sędziowali spotkania europejskich drużyn przygotowujących się do sezonu. Ci, którzy danego dnia nie zostali wyznaczeni, mogli skorzystać z odnowy biologicznej, siłowni lub pięknej pogody i udać się na plażę. 
Wieczorem ponownie udawaliśmy się salę wykładową gdzie analizowaliśmy wspólnie mecze sędziowane danego dnia przez naszych kolegów. Po wieczornej sesji szkoleniowej mogliśmy skorzystać z dostępnych fizjoterapeutów, którzy do późnych godzin pracowali w swoim gabinecie. 
Podczas zgrupowania zaliczyliśmy test teoretyczny, kondycyjny oraz video test. Ponadto sprawdzono poziom naszej tkanki tłuszczowej oraz dwukrotnie wagę. Ostatnim elementem sprawdzenia naszego przygotowania do sezonu była tzw. “prewencja” – czyli zakres ćwiczeń oceniający poziom mobilności stawów oraz wytrzymałości poszczególnych mięśni. 
Przygotowywanie się do sezonu w takim gronie oraz w takich warunkach było dla mnie cennym doświadczeniem.”

Naszemu sędziemu gratulujemy, oraz życzymy powodzenia na boisku!